O nás

Cesta z města.  Nový domov.  Zářná budoucnost.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO ...

Psal se rok 2010 a život nám přinesl spoustu kotrmelců, které nás zkrátka utvrdily v tom, že se “něco” musí stát a že se v našem životě blíží něco zásadního. Oba jsme cítili, že život ve velkoměstě nás začíná zmáhat, profesně se se věci také nějak nevyvíjely zázračně a tak jsme se jednoho dne rozhodli.

Rozhodli jsme se prodat dům, udělat velkou tlustou čáru a vydat se na cestu z města. Na cestu plnou zvířátek, těžké práce a nejistoty, zda nás náš plán uživí. A svého rozhodnutí rozhodně nelitujeme. Našli jsme kouzelné místo, které na začátku rozhodně nevypadalo jako ráj na zemi, ale po třech letech se nám podařilo vše opravit, zvelebit a i když ještě není vše zcela hotovo, dá se říci, že dobrá věc se podařila.

Mezi tím vším shonem se nám nějakým zázrakem povedlo přivést na svět ještě synka Šimona, který našemu snažení dal ještě další rozměr. Stal se naší radostí a obveselením každého nového dne. Učí se nové věci, radostně prohání ovečky a už s podporou jezdí i na koni. Můžeme jen doufat, že život na statku ho neomrzí a třeba jednoho dne bude hospodařit stejně jako my.

Ještě je před námi dost práce na úplném dokončení okolí, vybudování zeleninové zahrady, dotažení spousty drobností, ale to nejhorší už máme za sebou a nadšení snad vydrží.

Daggie

NAŠE PSÍ SMEČKA

Společnost nám dělaji hned tři psí společníci. Toffee a Chris jsou naši starší teriéři, konkrétně Parson Russell Teriéři, kteří jsou s námi oba už přes deset let. Družinu v době rozhodování o odchodu na venkov a chovu ovcí, doplnila Australská Kelpie Daggie, která nám pomáhá při práci s ovečkami. Není to zrovna šampion v pasení, ale spoustu práce zastane.

OVEČKY A BERÁNCI

Jak už asi víte, věnujeme se chovu ovcí. Ale možná nevíte, že ovečky chováme na mléko. Proto jsme zvolili Východofríské ovce, které jsou v tomto oboru specialistky. Jedna ovce nadojí kolem 1,5l mléka za den a přibližně od dubna do září z něj vyrábíme výborné jogurty, tvarohy a sýry, které můžete u nás ochutnat i zakoupit. A aby bylo mléko, musí být jehňata. A na to, aby byla jehňata, dohlíží naše trojice beranů, které vždy na podzim pouštíme do stáda.

Ovečka

KOBYLA LODYHA

Krom vysloveně užitkových zvířat s námi na farmě žijí i zvířata zájmová a obveselovací. Takže krom psí smečky nám dělají společnost i naši koníci. Nejsou to žádní obři, jedná se vlastně o většího poníka, dva mini poníky a dvě americké krásky, které nikoho svým vzrůstem nevyděsí. Můžete se tu s nimi seznámit a když si padnete do oka, třeba vás i svezou na hřbetě nebo s nimi můžete jen tak posedět a kochat se krajinou.

ZDRAVÍ, SÍLU, NAJDEŠ V SÝRU

Jak již bylo řečeno výše, z ovčího mléka vyrábíme spoustu výrobků. Výhodou ovčího mléka je výjimečná chuť, vysoký obsah tuku i bílkoviny, a celkově je to mléko téměř předurčené k mlékárenskému zpracování. Úžasné jogurty, vláčný tvaroh, chutný čerstvý sýr a nádherně voňavé polotvrdé a tvrdé sýry, vše čerstvé, vše bez chemie.

Polotvrdý sýr