Naši koně
Naše rezatá parta

Kromě ovcí náš statek obývá parta větších zvířat, konkrétně naše koňská parta čítající tři a půl a půl koně. Ne, nespletli jsme se, opravdu je to tak.

Vůdkyní našeho stáda je Lena, Quarter horse, také americký kovbojský kůň, což je jedno z nejstarších amerických plemen koní, které se začalo chovat již na počátku 17. století.  Naší velitelce zdatně sekunduje další klisna jménem Pami, která je zástupcem plemene American Paint Horse, americký paint horse či jen paint horse. Patří mezi plemena koní vyšlechtěná v USA na dobytkářských rančích. V podstatě jde o strakatě zbarvené jedince plemene Quarter Horse. Trochu paradoxem je, že Pami není vůbec strakatá a vlastně je spíš také quarter než paint horse, ale ono je to v tom plemenářství někdy prostě zamotané. No a když jsme u plemenných složitostí, dostáváme se k našemu “dědkovi”, který u nás tráví klidný důchod a jmenuje se Ervín. Tenhle starouš je totiž Welsh Part – Bred, což je kříženec welšského ponyho s arabem. Zkrátka takový roztomilý kříženeček. 

... a teď ta půlka a půlka

Dosud byla řeč o konících celkem normální velikosti a i když to nejsou v koňském světě žádní obři, tak naší lichokopytnickou skupinku doplňují dvě american minihorse klisničky Honey a Stormy. Američtí miniaturní koně byli vyšlechtěni pečlivým výběrem malých jedinců jiných plemen – především anglických a holanských důlních koníků, ale i shetlandských poníků, koní arabských i anglických plnokrevníků, tažných koní a koní plemene quarter horse. Takže jak vidíte, to plemenářství je opět složité, ale výsledkem jsou dvě miloučké kobylky, které rádi svou milou povahou potěší děti i dopělé. Holky se na Vás těší.