Naše ovce
Východofríské ovce

Východofríská ovce je polojemnovlnné, rané plemeno s vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Bylo vyšlechtěno v Německu ve Fríské oblasti z původních severských maršových ovcí. Svaz chovatelů byl založen v roce 1892. Východofríské ovce mají dobré mateřské vlastnosti. Jehnice lze zapouštět již v 7-8 měsících věku o hmotnosti 45 kg. Patří mezi nejužitkovější plemeno na světě. V Německu a Rakousku se vyskytuje i černý ráz. Plemeno je vhodné především do menších stád. Ovcím vyhovují všechny používané systémy pastvy. Dospělá zvířata snáší dobře i vlhčí přírodní podmínky. Výkrm jehňat je nejúčelnější ukončit ve věku 4-5 měsíců do živé hmotnosti 35 kg, kdy jsou jehňata nejlépe zmasilá. V České republice je východofríská ovce chována v drobném chovu od poloviny třicátých let minulého století, zejména na Valašsku.

Ovce krom pastvy, čisté vody a přísunu minerálů ve formě kvalitních solných lizů, potřebují také pravidelnou údržbu paznehtů a vlny. Zdravé nohy jsou pro ovce zásadní a pokud se jim nedostane pravidelné péče, může docházet k přerůstání rohoviny, za ní se pak drží nečistoty a vlhkost a může docházet k problémům s hnilobou a podobně.  Stejně tak pravidelně je potřeba udržovat vlnu a ideálně 2x ročně ovce ostříhat. Jarní střiž je ta méně důležitá, více méně pouze udržovací a ovcím umožní nasadit čistou kvalitní vlnu po prožité zimě a jarních porodech. Podzimní střiž je oproti té jarní daleko důležitější a to hned z několika důvodů. Ovcím střihaným před zimou naroste během týdne prvních několik milimetrů nové husté a kvalitní vlny, která vytvoří kompaktní “svetr”, který bude celou zimu ovce chránit před chladem. Nemusíte se bát, že by jim v tenčím svetru byla zima, ba naopak. Přerostlá vlna se na hřbetě začne otvírat a ztratí svou schopnost nepustit déšť a sníh na kůži a v tom okamžiku je v mrazech ovce velmi ohrožena chladem. Zkrátka ovečkám je potřeba zajistit pohodu, za což se nám odvděčí zdravím a dobrou užitkovostí.  

Jehňata, jehňata a zase jehňata

Každým rokem se nám na jaře změní celý statek v mateřskou školku a počty našich oveček se rozrostou více než dvojnásobně. Je krásné pozorovat to nadšení ze života a rozpustilé dovádění té obrovské party výrostků. Pokud se chcete s touhle bandou seznámit i vy, pak musíte volit pro svůj pobyt jarní termíny, nejlépe duben či květen a pokud chcete vidět opravdová ovčí miminka, tak doporučujeme březnové termíny, ve kterých se vám může podařit být i u samotného porodu.